utorak, 27. siječnja 2015.

Mlijeko smrti


Koliko se u današnje vrijeme piše i pridaje pažnje majčinom mlijeku/nadomjestcima? Puno no ponekad se zaboravljaju bitne stvari vezane uz tu temu.
 Koliko je zdravo , važno i bitno za djete da doji do određene dobi? 
Postoje li dokazi da dijete koje nije dojilo ima veće mogućnosti za slabiji, sporiji fizički, imunološki i mentali razvitak?
Što je uopće nadomjestak za majčino mlijeko?
Nikada se ne pita kolika je mogućnost da će zamjena ozbiljno naštetiti vašem djetetu i to isključivo zbog pohlepnosti velikih.

Nedavno se zahvaljujući Denisu Tanoviću i njegovom filmu „Tigrovi“ pažnja okrenula problemu zemalja trećeg svijeta gdje su proizvodi Nestle-a plasirani na moralno strogo zabranjen način te su isti miješani s vodom koja je zbog svoje zagađenosti uzrokovala brojne dječje bolesti. Samim time potaklo se na dublje promatranje poslovanja istoimene kompanije te su ustvrdilo njeno neetično ponašanje i u brojnim drugim pogledima.

Zgroženi stvarnom situacijom, hrvatska udruga" RODA – roditelji u akciji" pokušala je približiti vješto prekrivene informacije i plasirati ih javnosti , te konačno pozvati na bojkot.

Eksploatacija djece, sustavno odbijanje prihvaćanja bilo kakve odgovornosti za smrt djece hranjene njihovim proizvodima, kršenje Međunarodnog pravilnika o marketingu ...ništa ih ne zaustavlja u vješto osmišljenom ukanjanju moralnih i etičkih prepreka u utrci za profitom.


Ovo su razlozi zbog kojih RODA poziva i tebe da bojkotiraš Nestle:

1. krši međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko . U zemljama sa nekvalitetnom pitkom vodom vjerojatnost smrti dojenčeta hranjenog na bočicu 25 puta je veća nego kod dojenčeta hranjenog majčinim mlijekom
2.  optužen da je majke trećeg svijeta nasilno navukao na mlijeko
3. u isto to vrijeme iskorištavali su činjenicu da će majke trećega svijeta pokušavajući uštedjeti koristiti agresivno plasirano njihovo mlijeko
4. kada se u Zimbabveu donosio zakon o marketingu dječje hrane, Nestle je je prijetio zatvaranjem tvornice ukoliko se on usvoji
5.osnivanjem "baby kubova" Nestle dolazi u direktan kontakt s majkama
6. kontinuirano odbijanje stavljanja jasnijeg upozorenja o mogućem riziku zagađenja bakterijom enterobacter ( uzrokuje meningitis sa stopom smrtnosti 50-75%)
7. korumpiranje liječnika kako bi promovirali njihove proizvode
8. nestleovo bojkotiranje zemalja zbog neetičkog ponašanja u marketingu dječje hrane
9. agresivna promocija adaptivnog mlijeka ( doniraju mlijeko zdravstvenim ustanovama, te se tako zamjenjuje majčino mlijeko adaptivnim zbog jednostavnosti korištenja)
10. na javnu raspravu Europskog parlamenta nisu udostojili poslati službenog predstavnika, te tako arogantnim pristupom omalovažavaju i umanjuju značenje situacije
11. uostalom ne znaš piješ li kavu, žvačeš li karamelu ili gutaš pjenu za kupanje
12. odgovorni su za smrt dojenčadi u siromašnim zemljama



Na što te RODA poziva:

Bojkotiraj Nestle i i ne kupuj  njihove proizvoda

Informiraj sve oko sebe

Piši Nestleu kako ćeš svjestan činjenice da je njihovo majčino mlijeko doprinjelo nepotrebnoj smrti dojenčadi bojkotirati njihove proizvode sve dok nezavisni kontrolori ne potvrde da je Nestle prestao sa svim gore navedenim neetičkim ponašanjem.

utorak, 20. siječnja 2015.

RTL pomaže djeci

RTL Hrvatska je tvrtka koja društvenu odgovornost iskazuje putem svoje Udruge „RTL pomaže djeci“. 

Humanitarna udruga „RTL pomaže djeci“ osnovana je u prosincu 2006. godine od strane RTL Televizije i Večernjeg lista. Djelujemo kao dobrotvorni fond te tijekom cijele godine, podupiremo različite projekte unutar Hrvatske koji su namijenjeni djeci.

Svrha:

  • Osigurati potporu organizacijama koje nemaju sredstava i kojima je pomoć potrebna pri realizaciji određenog projekta
  • Poticati solidarnost, uz jamstvo svim donatorima da će njihov novac biti iskorišten na najefikasniji i najtransparentniji način

Cilj:

Cilj Udruge je poduprijeti isključivo projektne organizacije koje same nisu u mogućnosti doprijeti do javnosti, a potrebna im je financijska pomoć u radu za dobrobit djece do 18 godina starosti na području Republike Hrvatske. Osiguranim sredstvima pomaže se bolesnoj, nemoćnoj ili siromašnoj djeci, ali se financiraju i projekti  koji razvijaju sigurno, poticajno i kreativno okruženje za rast, razvoj i odgoj djece.
„RTL pomaže djeci“ podupire isključivo projektne organizacije koje rade za dobrobit djece (do 18 godina starosti) na području Republike Hrvatske.

Aktivnosti:

Surađuje na projektima, tj. s organizacijama na način da:
  • Odabiru projekt, između svih prijavljenih, sukladno prethodno utvrđenim uvjetima, kao što su: dobrobiti projekta za ciljanu skupinu, tehničke i organizacijske mogućnosti za razvoj projekta, te održivost organizacije. Odbor za odabir projekata će odlučiti koji će od projekata biti podržani od strane Udruge
  • Nadziru korištenje financijskih sredstava u smislu dodjele i transparentnosti korištenja doniranih sredstava
  • Izvještavaju donatore o rezultatima putem medija
Razvili su platformu za prikupljanje dobrotvornih priloga (donacija) od strane fizičkih i pravnih osoba (donatora) koristeći se:
  • medijskim prostorom osnivača
  • razvijanjem atraktivnih projekata i kampanja u suradnji s našim korporativnim partnerima i sponzorima
Humanitarna udruga „RTL pomaže djeci“ registrirana je u Zagrebu pri Gradskom uredu za opću upravu 10. siječnja 2007. godine.

Zaštitni znak Udruge „RTL pomaže djeci“ je svakako velika godišnja humanitarna kampanja pod nazivom „Budi mi prijatelj“ koja kulminira emisijom uživo s pozivnim centrom i nastupom brojnih poznatih osoba. U emisiji se putem telefonske linije 060 90 07 svakim pozivom donira 6,15 kuna (uključujući PDV).     

Od osnutka Udruge financirano je više od 130 projekata u vrijednosti od 8,7 milijuna kuna s više od 100 000 djece direktnih korisnika.

Udrugu vodi zaštitno lice RTL-a Hrvatska, ambasadorica Antonija Blaće  koja sudjeluje u svim aktivnostima.

nedjelja, 11. siječnja 2015.

Pokusni kunići

Kad bi vas pitali podržavate li kapanje kemikalija kunićima u oči i vivisekciju bijelih zečeva (ne guglati ako imate slab želudac) vjerojatno biste se zgrozili i smatrali onoga tko vas to pita izopačenim što uopće razmišlja o tome. No, kupnjom kozmetičkih proizvoda i sredstva za čišćenje onih proizvođača koji testiraju na životinjama, upravo to radite. Kompanijama dajete dopuštenje da nastave s okrutnom praksom pod izlikom da nema drugog načina. No to nije istina. 

Mnogim istraživanjima dokazano je da testiranje na životinjama nije najbolji način za testiranje takvih proizvodaSuprotno općem mišljenju, testiranje na životinjama nije obavezna praksa i vrlo često nije uopće korisno jer se tkivo i organi životinja značajno razlikuju od ljudskih. Česta je pojava da se proizvodi testirani na životinjama proglase sigurnima, a zatim kod ljudi uzrokuju ozbiljne nuspojave. 

Razvijene su mnoge alternativne metode testiranja kozmetike, koje su dokazano, puno bolje i učinkovitije od okrutnih testiranja na životinjama. Primjerice jedna od najokrutnijih metoda- Draize metoda testiranja iritacije kože na zečevima, zamjenjena je metodom testiranja na rekonstruiranoj ljudskoj epidermi, koja pokazuje puno bolje i točnije rezultate jer se radi o tkivu identičnom čovjekovoj koži.



No, unatoč tome što postoje još mnoge kompanije koje provode okrutne pokuse na životinjama, možemo reći da odluke zakonodavnih tijela idu u pozitivnom smjeru. Tako je 2013. godine, 11. ožujka napokon uvedena zabrana testiranja na životinjama uključujući i testiranje njihovih sastojaka. Zabranjeni su uvoz i prodaja proizvoda testiranih na životinjama na području Europske Unije. Zabrana se odnosi na kozmetičke proizvode uključujući i preparate za osobnu njegu kao što su sapuni i zubne paste.''Ovo je povijesni događaj, nakon 20 godina lobiranja konačno smo uspjeli zaustaviti testiranja na životinjama. Nadamo se da će i ostatak svijeta slijediti ovaj primjer ''- istaknula je Michelle Thew, direktorica udruge "Cruelty Free International". 
Ta inicijativa pokrenuta je još 90-ih godina od strane udruge 'Cruelty Free International' i proizvođača prirodne kozmetike 'The Body Shop'.

Važno je upoznati ljude s time da postoje druge opcije,  alternative koje ne sadrže okrutnost prema nevinim bićima. Ako već niste, provjerite liste kompanija tzv. crne i bijele liste, onih koji testiraju na životinjama i onih koji ne testiraju. 

PETA

PRIJATELJI ŽIVOTINJA

Recite nam svoje mišljenje o ovoj temi? Opravdavate li testiranje na životinjama? Pazite li kad kupujete proizvode imaju li Cruelty Free oznaku?